| Pomoc s predátorskými časopisy ✍
Pomoc s predátorskými časopisy ✍
Predátorské časopisy zneužívají myšlenku otevřeného přístupu (ve svůj prospěch). Vznikají primárně proto, aby vybíraly autorské publikační poplatky, ale neprovádějí recenzní řízení. Rozhodně nepodporují ani nerozvíjí vědeckou komunikaci.
Charakteristické znaky predátorů:
- Agresivní praktiky, především nevyžádané maily s nabídkou na publikování.
- Parazitování na známých jménech časopisů, velmi podobná a zaměnitelná zkratka názvu (např. přidaný člen: Journal of... versus The journal of... ) apod.
- Neurčité kontaktní údaje, fiktivní redakční rada.
- Téměř žádné překážky k publikování (práce nízké úrovně).
- Nedodržování publikačních standardů, žádné či fiktivní recenzní řízení.
- Minimální přínos pro sdílení vědeckých poznatků.
- Nejisté sídlo vydavatele.
- Velice krátká doba pro publikování.
Jak predátory poznat?
- Pokud uvádějí hodnotu impakt faktoru, musejí být vedeny v databázi Journal Citation Reports. Zde můžete danou hodnotu ověřit.
- Pomocí stránky Vím, kde publikuji, se můžete ujistit, zda je vámi zvolený časopis správný pro publikování výsledků výzkumu, tedy zda je seriózní a důvěryhodný.
- Dále se můžete podívat na prezentaci s příkladem konkrétního predátorského časopisu (Journal of Engineering Technology - web1 a web2).
Oficiální celosvětové vyjádření k predátorům naleznete zde a zde.
Konzultace:
V případě dotazů, podezření na predátorské časopisy, nebo pokud se jen potřebujete poradit ohledně predátorů, kontaktujte marta.zizienova@tul.cz nebo predator@tul.cz, nebo vyplňte formulář.